Liczba ludzi chorych na Alzheimera na świecie, przewyższa liczbę mieszkańców naszego kraju. Najczęściej są to osoby, które ukończyły już 65 lat. Choroba ta powoduje, że mózgu dochodzi do nieodwracalnych zmian. Chory staje się agresywny lub apatyczny. Co więcej, wszystkie te procesy wraz z powolnym pogarszaniem się stanu zdrowia tej osoby sprawiają, że wymaga się dużo zabiegów i poświęcenia ze strony bliskich osób.

Kiedy osobie starszej doskwiera Alzheimer domy opieki Mazowieckie będą dobrym rozwiązaniem, gdyż coraz więcej osób decyduje się na taką współpracę. Jak jednak znaleźć taką placówkę i czym się kierować?

Kiedy pobyt w takim obiekcie będzie konieczny?

Tak naprawdę o wszystkim decyduje to, w jakim stadium jest choroba, a to powinno zostać określone przez lekarza. Jest to kwestia do wspólnego ustalenia, czy chory może zostać w domu, czy musi trafić do domu seniora. Jeżeli pozostanie u siebie, osoba tam może być wspierana przez rodzinę i wizyty lekarskie, natomiast dom opieki dla chorych na Alzheimera w Warszawie, często jawi się jako najlepsza i jedyna opcja.

Jest to rozwiązanie, kiedy chory z uwagi na swój poważny stan, zagraża bezpieczeństwu swojemu i innych. Jako jeden z wyznaczników, który ukazuje nastąpienie kolejnego etapu, jest przejście na pampersy. Jako, że decyzja ta nie należy do najłatwiejszych, warto spotkać się z psychologiem. Znajdziemy też specjalne grupy wsparcia, stowarzyszenia alzheimerowskie oraz poradnie.

Współczesna technologia i informatyka, wciąż pracuje nad pewnymi rozwiązaniami, które mają znacznie wspomóc leczenie alzheimera. Mają być to tzw. – Robotycznie towarzysze, czyli specjalne moduły do sterowania głosem i jednoczesnego rozpoznawania mowy, a także różnego rodzaju inne narzędzia, które mają w pewien sposób wspomagać uczenie równowagi. Wydaje się, że w przyszłości takie urządzenia będą stanowiły wyposażenie domów opieki oraz chorych i ich bliskich.

Jak wybrać najlepszy ośrodek?

Można postawić na państwowy lub prywatny dom opieki dla chorych na Alzheimera, gdzie pobyt może być dzienny lub stały. Istnieją też zakłady pielęgnacyjno opiekuńcze, które działają całodobowo. Warto też sprawdzać oferty różnych placówek, co do turnusów rehabilitacyjnych. Każdy dom opieki, podlega kontrolom wykonywanym co jakiś czas, aby te spełniały unijne standardy. Istotne jest też to, jak personel podchodzi do chorego i rodziny. Bardzo ważne będzie, czy widoczna w relacjach jest empatia oraz szacunek. Można zadać sobie tutaj kilka kluczowych pytań: Czy czujemy, że jesteśmy odpowiednio informowani o wszystkim? Czy występuję indywidualne traktowanie podopiecznych? Czy przynoszenie rzeczy osobistych – pamiątek, małych elementów wystroju itd., stanowi jakiś problem? Czy rodzina może współtworzyć plan opieki?

Bardzo istotne będzie też to, czy chorych można odwiedzać we wszystkich godzinach. Kiedy już będziemy na miejscu po raz pierwszy, postarajmy się zaobserwować, jak wygląda ogólny stan pacjentów, którzy tam przebywają. Czy są zadani, czy mają towarzystwo oraz jak wygląda ich nastrój. Konieczne jest to, aby osoby starsze były traktowanie jak wszyscy dorośli. Nie ma potrzeby korzystania ze specjalnych zwrotów, ani zmienionego tonu. Musimy też upewnić się, czy istnieją tam właściwe proporcję, jeżeli chodzi o liczbę pensjonariuszy i personel. Na ilu chorych, przypada jeden pracownik. Czy każda osoba może liczyć na tyle samo uwagi? Te kwestie, bezpośrednio wpływają na poziom opieki w danym miejscu.