Wizyty u dentysty nie należą do najprzyjemniejszych, niemniej jednak aby dziecko nie miało problemów z zębami, to kontrolowanie co dzieje się w jamie ustnej malucha jest niezbędne. Jak przygotować dziecko do wizyty u stomatologa?

Od czego zacząć?

Przygotowanie malucha na wizytę u dentysty musi być przeprowadzone w sposób spokojny, dziecka nie należy straszyć, ani stresować. Najważniejsze jest pozytywne nastawienie dziecka przed wizytą u takiego specjalisty. Otóż, stomatolog dzieciecy powinien mieć dobre opinie wśród pacjentów, w końcu nie każdy ma odpowiednie podejście do najmłodszych, a to jest kluczowe. Najlepiej, żeby w poczekalni był kącik zabaw, jeśli konieczne będzie ustawienie się w kolejce. Rozluźnione i rozbawione dzieci chętniej siadają na fotel dentystyczny i lepiej współpracują z lekarzem. Maluch powinien wiedzieć, jak ważna jest profilaktyka, warto wcześniej bardzo szczegółowo wyjaśnić dziecku, jak krok po kroku będzie przebiegała wizyta, tak aby wiedziało, czego może się spodziewać. W jaki sposób można jeszcze zachęcić malucha do wizyt kontrolnych? Poprzez oswajanie go od najmłodszych lat do obserwowania swoich zębów, można je wspólnie policzyć, a nawet pobawić się w dentystę. 

Wybór stomatologa dziecięcego w tym wypadku jest kluczowy, bo to od podejścia lekarza w dużej mierze zależy to, czy maluch będzie spokojny i zechce współpracować, czy wpadnie w histerię i nie będzie można przeprowadzić żadnego zabiegu.