Coraz bardziej na znaczeniu nabiera metoda malowania znana pod nazwą lakierowanie proszkowe. Jak w każdym przypadku technologia ta posiada swoich zwolenników oraz przeciwników. Charakteryzuje się wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu. Pozornie wykonywana profesjonalnych miejscach jak lakiernia proszkowa Warszawa. Jednak z czasem przybywa zwolenników wykonania własnych przydomowych lakierni proszkowych. Najważniejszym elementem funkcjonowania takiego miejsca jest piec wykorzystywany do utrwalenia efektu malowania. 

Samodzielne wykonanie pieca 

Piece używane w malarstwie proszkowym nie są zwykłymi lekami. Podstawowym wymogiem użytkowania takiego pieca jest możliwość rozgrzania go do około 200 stopni Celsjusza. Jednakże rozwiązaniem w tej sytuacji może być zastosowanie elementów grzewczych ze starych w piekarników używanych w kuchni. Na początek jednak trzeba skupić się na tworzeniu podstawy do pieca malarskiego. Konieczne jest nabycie odpowiedniej ilość listewek metalowych, które po zespawaniu stworzą konstrukcję sześcianu. Aby spawanie przebiegło gładko można użyć do łączenia listewek kątowników. Następnie na specjalnej metalowej ramie montujemy grzałki. Będą one stanowiły element grzewczy. Najlepiej by było ich około sześciu. Obsługę grzałek powinno się wykonywać za pomocą sterowania. Trzeba więc zaopatrzyć się w sterowniki, które połączone bezpośrednio z grzałkami będą regulowały pracę pieca. Z pewnością usprawni to cały proces malowanie, ponieważ w czasie, gdy piec będzie się nagrzewał, można wykonać prace przygotowujące cały element do malowania. Jeżeli montaż sterowników nie jest dobrze nam znaną warto poprosić o pomoc osobę, która profesjonalnie takimi rzeczami się zajmuje, np. pracownik lakiernia proszkowa Warszawa. 

Stelaż stanowiący podstawę budowy pieca obijam blachą. Aby zachować odpowiednie bezpieczeństwo piec musi posiadać konstrukcje izolującego od podłoża. Najlepiej do tego posłużą metalowe nóżki, pomiędzy które będzie można włożyć watę izolacyjna. Samodzielne wykonanie pieca malarskiego nie zwalnia z zasad bezpieczeństwa. Podobnie jak w profesjonalnej lakiernia proszkowa Warszawa piec musi spełniać odpowiednie standardy. Ponieważ w większości jest on wykonany z elementów metalowych, powinna zostać do niego zastosowana wata kominkowa. Jest to świetna izolacja termiczna, pozwalająca na uniknięcie poparzeń. W związku z tym boki pieca również powinny zostać pokryte taką watą. Dodatkowo bardzo przydatnym elementem będzie wentylator turbinowy, który zostanie wykorzystany do nadmuchu. Jego zadaniem jest utrzymanie odpowiedniej temperatury, przez cały czas trwania wypalania. Jego pracę reguluje falownik do regulacji obrotów wentylatora. 

Teoretycznie stworzenie własnego pieca do malowania proszkowego może być zajęciem bardzo skomplikowanym. Jednak przy odrobinie umiejętności i zacięcia można wykonać go samodzielnie. Istotną rolę spełnia elektronika w postaci odpowiednich sterowników. Stanowi istotny element w obsłudze pieca a co za tym idzie w zachowaniu bezpieczeństwa.