Pompa c.o. do instalacji grzewczej. Co warto wiedzieć?

Pompa c.o. – najważniejsze aspekty

Decydując się na odpowiednią pompę c. o. do instalacji grzewczej w danym budynku należy wziąć pod uwagę wiele ważnych aspektów, które wpłyną na opłacalność całego systemu centralnego ogrzewania oraz jego żywotność i wydajność. Warto dobrze zastanowić się przed zakupem urządzenia i rozważyć wszystkie dostępne opcje, by wybrać najlepszą z nich i zapewnić instalacji solidny, wydajny model, który spełni pokładane w nim oczekiwania. 

Do centralnego ogrzewania najczęściej stosowane są pompy obiegowe – są to urządzenia, których zadaniem jest wymuszenie obiegu w instalacji oraz zapewnienie w nim odpowiedniego ciśnienia, które będzie transportowało medium do wszystkich grzejników, podłączonych do systemu. Do systemów c. w. u. stosuje się pompy cyrkulacyjne.  

Aby instalacja grzewcza spełniała swoją funkcję, pompa c. o. musi zapewnić wodę we wszystkich grzejnikach. Urządzenie musi więc być bardzo wydajne i dostosowane parametrami do wielkości i rodzaju instalacji, znajdującej się w danym budynku. Powinno mieć wystarczająco dużo mocy, by zasilić cały system, również w przypadku pomieszczeń znajdujących się daleko od jego centrum, np. w na piętrze.  Zbyt słabe urządzenie może doprowadzić do niedogrzania wielu pomieszczeń i sprawi, że cały układ stanie się niefunkcjonalny. 

Pompa c.o. a klasa energooszczędności

Kolejnym ważnym parametrem jest klasa energooszczędności, jaką posiada dane urządzenie. Wiele modeli z niższej półki jest nieopłacalnych właśnie przez fakt pobierania bardzo dużej ilości prądu. Często są to urządzenia bazujące na przestarzałych technologiach, dopuszczających do dużych strat w energii elektrycznej, przez co zużywają jej o wiele więcej, niż potrzebują. Po latach użytkowania można stracić w ten sposób tysiące złotych. O wiele lepszym rozwiązaniem jest wybór modelu o klasie energooszczędności A lub wyższej – są to nowoczesne urządzenia, które nie dopuszczają do strat prądu, przez co są bardziej wydajne, opłacalne, a także ekologiczne. Zastosowanie takiego modelu w instalacji grzewczej, choć początkowo ma wyższą cenę, jest bardzo opłacalną inwestycją. 

Warto wybierać modele dobrych marek, przynajmniej ze średniej półki cenowej – wie się dokładnie w takim przypadku, za co się płaci. Są to nowoczesne urządzenia, stosujące najnowsze rozwiązania, doskonale przetestowane i bezpieczne. Cechuje je niska awaryjność, dzięki czemu mogą zapewniać całej sieci długą żywotność. Najtańsze modele często się psują i nie zapewniają takiej wydajności i oszczędności, jak pompy c. o. z wyższych półek cenowych.  

Ważnym aspektem jest także poziom hałasu, jaki emituje dane urządzenie. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak ważny jest to parametr – lata funkcjonowania z hałaśliwym urządzeniem mogą powodować duży dyskomfort u mieszkańców danego budynku, dlatego najlepiej zdecydować się na cichy model o niewielkiej emisji hałasu. Będzie on w stanie spełnić wszystkie oczekiwania klientów i użytkowników.  

Warto sięgnąć więc po modele najbardziej wydajne i energooszczędne, a przy tym pochodzące od sprawdzonych, renomowanych marek.