Kiedy jesteśmy organizatorami wyjazdu dla sporej liczby osób, na naszych barkach spoczywa bardzo dużą odpowiedzialność, gdyż ten musi dopilnować praktycznie wszystkiego. Podróż musi być przede wszystkim bezpieczna, ale też komfortowa i relatywnie krótka, aby pasażerowie nie byli zmęczeni samą jazdą. Okazuje się też, że bardzo istotnym elementem organizowanego przejazdu jest kierowca, który zasiądzie za kółkiem busa bądź autokaru.

Można powiedzieć, że mamy dwie podstawowe opcje, jeżeli chodzi o wybór kierowcy. Pierwsza z nich to wynajęcie samego busa, a kierowcy osobno – przeglądając ogłoszenia w Internecie, lub w jakikolwiek inny sposób. Druga możliwość, która wybierana jest znacznie częściej to po prostu wynajem busa z kierowcą od konkretnego przewoźnika. Obie opcje mają zarówno swoje wady, jak i zalety, dlatego warto przyjrzeć się temu bliżej i na spokojnie rozważyć, jakie rozwiązanie okaże się bardziej korzystne w naszej sytuacji. Jako, że przewóz osób zalicza się do wyjątkowo odpowiedzialnych zadań, musimy wziąć pod uwagę wszelkie ewentualności, a przede wszystkim charakter naszego wyjazdu.

Wynajem kierowcy na własną rękę…

Bez względu na to, czy sięgamy po wynajem busów 9 osobowych, czy też wybieramy autokar na 30 osób, ten musi być prowadzony przez odpowiedniego kierowcę, który podoła temu zadaniu. Podobnie jak w kwestii poszukiwania przewoźnika, taką osobę będziemy mogli odnaleźć za pośrednictwem Internetu. Może być to pracownik agencji kierowców, bądź też po prostu osoba, która samodzielnie ogłasza się ze swoją ofertą świadczenia takich usług. Niezależnie od tego, jesteśmy zobowiązani do sprawdzenia takiej osoby, gdyż nie tylko cena będzie ogrywała tutaj istotną rolę. Jeśli organizujemy przewozy pracownicze, być może ktoś z naszych znajomych jest w stanie polecić nam jakiegoś kierowcę, jeśli jednak nie, z pewnością musi sprawdzić jego doświadczenie, kwalifikacje, posiadanie licencji i uprawnień, a także wymaganych umiejętności, takich jak: odporność na stres, doskonałe znoszenie trudów przejazdu oraz życzliwość wobec pasażerów.

Wynajem busa z kierowcą od firmy przewozowej…

Najwięcej klientów decyduje się na jednoczesny wynajem pojazdu oraz kierowcy, a to z uwagi na sporą wygodę tego rozwiązania, a także pewność, że będziemy mieli do czynienia z prawdziwym profesjonalistą w swym fachu. Firmy przewozowe stawiają bowiem wyłącznie na sprawdzone osoby i wnikliwie sprawdzają kandydatów, którzy ubiegają się na to stanowisko, mając na względzie odpowiedzialność, jaka wiąże się z transportem autokarowym. Dzięki temu, prawdopodobnie unikniemy również bardzo wygórowanych kosztów, gdyż wynajem tego typu może wiązać się ze sporą zniżką w porównaniu do opcji sięgnięcia po busa oraz kierowcę osobno.

Co gwarantuje nam dobry kierowca i co będzie go cechować?

Każdy pasażer wymaga, aby podróż była zarówno bezpieczna, jak i stosunkowo niedługa, a także by gwarantowała dość wysoki poziom komfortu. Okazuje się, że spory wpływ na to może mieć kierowca, dlatego ten powinien umieć prowadzi pojazd z należytą płynnością, ale również z zachowaniem wszelkich przepisów ruchu drogowego. Daje to komfort psychiczny dla podróżnych, a szczególnie jeśli jest to jeden z ich pierwszych tego typu wyjazdów. Czasami nawet wynajem busów luksusowych nie jest w stanie przebić tego, ile może zapewnić nam dobry kierowca.

Ceni się, jeśli ten wykazuje też doskonałą znajomość całej trasy, gdyż daje to możliwość natychmiastowego zaplanowania objazdu, chociażby podczas nieprzewidzianych sytuacji drogowych i innych utrudnień w ruchu. Klienci wyjątkowo cenią sobie, jeśli kierowca jest osobą miłą oraz życzliwą w stosunku do nich, a także jeśli odpowiada na wszelkie ich pytania, wątpliwości i reaguje na prośby płynące od nich. Kiedy jako pasażerowie lub organizatorzy mamy wątpliwości co do profesjonalizmu kierowcy, powinniśmy taką sytuację niezwłocznie zgłosić przedstawicielom firmy przewozowej.