Często zdarza się, że decydując się na zakup jakiejś rzeczy chcemy zaoszczędzić jak najwięcej. Czasem da się to zrobić nie tracąc dużo na jakości, najczęściej jednak za niską cenę dostaniemy również niską jakość wykonania. Istnieją więc rzeczy na których tak naprawdę nie warto oszczędzać. Jedną z dziedzin, w których szczególnie warto o to zadbać jest nasze bezpieczeństwo. Właśnie dlatego wielu decyduje się na kupno specjalnych zamków do drzwi o podwyższonym poziomie bezpieczeństwa. Jednym z nich jest zamek elektroniczny, który umożliwia dostanie się do pomieszczenia, w którego drzwiach jest zamontowany, jedynie za pomocą odpowiedniej karty. O ile wcześniej rozwiązanie to było bardziej problematyczne, gdyż wymagało przeciągnięcia karty przez czytnik umieszczony w drzwiach lub obok nich, o tyle obecnie nie przysparza żadnych problemów, gdyż w większości miejsc stosuje się zamki bezdotykowe. Ich działanie oparte jest o technologię zbliżeniową, wystarczy więc zbliżyć kartę wejściową do czujnika umieszczonego w drzwiach lub obok nich, aby drzwi automatycznie się otworzyły. Rozwiązanie to zapewnia więc bardzo dużą wygodę.

Zamek elektroniczny, czy zamek szyfrowy?

Wielu jednak wybiera także zamek szyfrowy, który nie wymaga posiadania przy sobie ani klucza, ani karty, otwiera się go bowiem za pomocą wprowadzenia odpowiedniego kodu. Oczywiście opinie są różne i chociaż zamek szyfrowy jest również dobrym rozwiązaniem, wiele osób decyduje się też na wybór zamka elektronicznego do drzwi. Nie da się powiedzieć który z nich jest lepszy, gdyż będzie to zależało od indywidualnych upodobań oraz potrzeb powstających w danym miejscu, w którym taki zamek ma być zamontowany.

Czy warto inwestować w droższe zamki do drzwi wejściowych?

Na rynku znajdziemy proste zamki, bez zabezpieczeń, czy dodatkowych funkcji ułatwiających ich otwieranie oraz te nieco droższe, które zapewniają nam właśnie te dodatkowe elementy. Odpowiedź na pytanie czy warto w nie inwestować będzie zależała od potrzeb danego miejsca. Jeśli chodzi o zamek elektroniczny, czy też nieco bardziej skomplikowany zamek elektroniczny na kod, zapewne będzie się je opłacało montować w miejscach, w których chcemy zapewnić sobie maksymalną wygodę przy otwieraniu drzwi. Właśnie dlatego tego typu zamki są tak często używane w hotelach, aby maksymalnie ułatwić gościom otwieranie drzwi. Prawdą jest, że cena takiego zamka znacznie przewyższa cenę zamka na klucz, czy nawet zamka szyfrowego, jednak wraz z ceną otrzymujemy gwarancję najwyższej jakości. Ceny zamków elektronicznych wahają się bowiem od 1000 do ponad 3000 złotych w zależności od modelu i funkcjonalności. Karta do takiego zamka również nie należy do najtańszych, gdyż może kosztować prawie 100 złotych. Właśnie dlatego stosuje się je głównie w miejscach, w których ich koszt z czasem się zwróci, jak na przykład hotele, oraz w takich, które potrzebują dodatkowych zabezpieczeń ze względu na znajdujące się w nich cenne rzeczy lub informacje.