Słodzone napoje gazowane są dostępne w każdym sklepie spożywczym i chętnie po nie sięgamy, niestety są też bardzo niezdrowe. Zawierają duże ilości cukru, aromatów oraz innych zbędnych substancji, które na pewno nie działają pozytywnie na nasze zdrowie i samopoczucie.

Dlaczego warto zrezygnować z napojów słodzonych? Jakie zdrowe napoje warto włączyć do swojej diety?

Słodkie napoje – co mają w składzie?

Słodkie napoje zawierają szereg składników, które bardzo negatywnie mogą odbić się na naszym zdrowiu. Pijąc je nie dostarczamy do organizmu odpowiedniej ilości wody, przyjmujemy za to dużą dawkę cukrów prostych i innych nie ciekawych składników.

Cukry proste znajdują się praktycznie we wszystkich napojach słodzonych. Najczęściej są pozyskiwane z syropów, koncentratów słodowych i sztucznego miodu. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że jedna szklanka napoju może zawierać aż 5 łyżeczek cukru. Ze względu na to, że takim napojem nie uda nam się szybko ugasić pragnienia, to zazwyczaj wypijamy dużo więcej, niż jedną szklankę dziennie. W ten sposób dostarczamy sobie bardzo dużą ilość cukrów prostych, które nie są dla nas zdrowe. Problem ze spożyciem napojów słodzonych jest taki, że tak naprawdę trudno oszacować, ile cukru dziennie przyjmujemy.  Bardzo łatwo wpaść w pułapkę i żyć w nieświadomości. Co złego może wyrządzić nadmiar cukru w naszym organizmie? Przede wszystkim prowadzi do nadmiernej masy ciała, niestety ilość osób otyłych w Polsce rośnie. Po drugie może prowadzić do rozwoju cukrzycy typu drugiego, próchnicy zębów, nadpobudliwości, niedoborów wapnia, żelaza, magnezu. Niestety to nie koniec negatywnych skutków spożywania nadmiaru cukrów prostych. Długotrwałe przyjmowanie dużych dawek cukru może prowadzić do rozwinięcia się wielu poważnych chorób na przykład choroby nowotworowej albo osteoporozy.

Czym zastąpić słodzone napoje?

Najzdrowszym napojem gaszącym pragnienie jest oczywiście woda. Można pić wodę z kranu, albo przefiltrowaną, jeśli nie odpowiada nam smak kranówki. Wiele osób decyduje się na kupowanie wody butelkowanej i to również nie jest złym rozwiązaniem, przy czym w tym wypadku niestety produkujemy sporo plastiku. Ciekawą alternatywą mogą okazać się również naturalne napoje typu Soti Natural, które jakiś czas temu weszły na rynek. W składzie Soti nie znajdziemy cukrów, słodzików, składają się wyłącznie z wody i zielonej herbaty. To nie tylko sposób na szybkie ugaszenie pragnienia, bo zielona herbata ma również szereg dobroczynnych dla naszego zdrowia składników odżywczych. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na zwiększenie odporności organizmu oraz ochronę przed niebezpiecznymi chorobami sercowo-naczyniowymi i nowotworami. Zielona herbata wpływa też na pracę mózgu, poprawia koncentrację pamięć, wydolność organizmu. Działa pozytywnie zarówno na nasz umysł, jak i ciało. Może stanowić świetną alternatywę dla kawy czy napojów energetycznych. Napar z zielonej herbaty jest znany i ceniony od lat, Japończycy są zdania, że regularnie picie zielonej herbaty przedłuża życie o 3 lata. Odmian zielonej herbaty jest wiele, dlatego bez problemu znajdziemy taki susz, który będzie nam odpowiadał pod względem smaku i aromatu. Dostępne są herbaty japońskie oraz chińskie. Wybierajmy takie o intensywnym aromacie, które pochodzą z pewnego źródła. Pamiętamy również o odpowiednim procesie parzenia – ważny jest czas i temperatura, tylko wtedy można mieć pewność, że zachowa cenne dla zdrowia składniki.