Niewielkie przedsiębiorstwo, założone w drugiej dekadzie XX wieku, gdy ogumienie automobili często pękało z powodu nieskuteczności układu zawieszenia i niesprzyjającego stanu nawierzchni, u zarania swego istnienia trudniło się produkcją inflatorów do opon.

Wkrótce do asortymentu dołączył produkt, który dał początek trwającej do dziś historii nieustannych innowacji i całkowicie zmienił profil firmy: pierwszy amortyzator marki Monroe. Rozwój przedsiębiorstwa nabierał tempa z kolejnymi wynalazkami i udoskonaleniami elementów tłumiących drgania. Większość amerykańskich koncernów samochodowych wykorzystywała komponenty produkowane przez Monroe, które święciły również triumfy na torach wyścigowych, między innymi w Indianapolis. Oficjalna międzynarodowa ekspansja firmy rozpoczęła się w 1964 roku, gdy w Belgii powstała pierwsza europejska fabryka amortyzatorów Monroe. Obecnie na świecie działa blisko 100 placówek przedsiębiorstwa, w tym 31 zakładów produkcyjnych na pięciu kontynentach.

Za wysoki standard wszystkich wyrobów firmy Monroe odpowiada drobiazgowa kontrola jakości na wszystkich etapach produkcji; osiągnięta dzięki temu trwałość i niezawodność zapewniła im status wyposażenia oryginalnego między innymi w wielu modelach pojazdów marki Nissan, Volkswagen, BMW czy Chrysler. Bogaty wybór amortyzatorów i ich komponentów dostępny jest również na niezależnym rynku samochodowych części zamiennych.